Robert A. Duffey Scholar-Athlete Award

Robert Duffey

Robert A. Duffey was a model student-athlete during the early 1940s at Georgetown. He was a member of the famed 1941 and 1942 football teams and member of the basketball team which was an NCAA finalist in 1942-43. Duffey also excelled in the classroom in the College of Arts and Sciences. After his graduation in 1944, Duffey joined the military to fight in World War II. In late 1944, Duffey was killed in combat in Germany.

A Georgetown University student-athlete who best embodies academic and athletic excellence is selected each year to receive the Duffey award. The following is a listing of the Robert A. Duffey award winners since its inception in 1955:

2013 Andy Riemer, Men's Soccer
2012 Ingrid Wells, Women's Soccer
2011 Jackie DesJardin, Women's Soccer
2010 Vincenzo Salina, Men's Golf
2009 Caitlin Boland, Volleyball
2008 Kyle Van Fleet, Football
2007 Caroline LaMotte, Sailing
2006 Michael Ononibaku, Football
2005 Nicole Lee, Track
2004 Jesse O'Connell, Track
2003 Jamillah Bowman, Track
2002 Steve Dusseau, Lacrosse
2001 Bowen Holden, Lacrosse
2000 Katrina de Boer, Track
1999 Kate Landau, Cross Country, Track
1998 Steve Iorio, Football, Lacrosse
1997 Stacy Duca, Field Hockey/Lacrosse
1996 Joline Staeheli, Track
1995 Caryn Landau, Track
1994 Kevin McMahon, Track
1993 Simone Kollmann, Volleyball
1992 Steve Holman, Track
1991 Ethan Frey, Track
1990 Ed Diaz, Soccer
1989 Lynn Moore, Tennis
1988 Penny Rickard, Tennis
1987 Raymond Humphrey, Track
1986 Michael Jackson, Basketball
1985 Kevin King, Track
1984 Brian McNelis Track
1983 Pia Palladino, Track and Suzanne Kuhlman, Tennis
1982 John Gregorek, Track
1981 Abbie Dillon, Basketball
1980 Mary Jean Ryan, Volleyball
1979 Not Recorded
1978 Michael Ricciardi, Crew
1977 Sue Polk, Swimming/Field Hockey
1976 John Watson, Lacrosse
1975 James Chesley, Football
1974 John Lacci, Baseball
1973 Edward Cotter, Lacrosse
1972 Gerard O'Dowd, Football
1971 William Giesen, Swimming
1970 Gerald Pyles, Basketball
1969 Stephen Stageberg, Track
1968 Bruce Stinebrickner, Basketball
1967 Anthony Lauinger, Football
1966 Daniel Belden, Jr., Golf and Eamonn O'Rielly, Track
1965 Peter Amene, Soccer
1964 John Hoeschler, Crew
1963 John Reilly, Jr., Track
1962 Paul Tagliabue, Basketball
1961 Francis Coleman, Basketball
1960 Albert Staebler, Track
1959 Edward Shapiro, Tennis
1958 Monroe Freeman, Swimming
1957 Al McGimpsey, Tennis
1956 Tony Valenti, Tennis
1955 Edward Kirk, Track

More Headlines
Top Videos
Schedules
DOWNLOAD SCHEDULE: Add to calendar
Friday, Oct 31
Sport Opponent Time Coverage
Women's Soccer at Seton Hall W, 8-0 GameTracker Watch
Field Hockey Old Dominion L, 3-0 GameTracker Watch
Men's Cross Country; Track & Field vs BIG EAST Championships M: 2nd of 9; W: 1st of 10
Women's Cross Country; Track & Field vs BIG EAST Championships M: 2nd of 9; W: 1st of 10
Saturday, Nov 1
Sport Opponent Time Coverage
Football Lehigh 12:00 PM GameTracker Watch
Men's Soccer St. John's 1:00 PM GameTracker Watch
Women's Volleyball at Creighton 7:00 PM
Women's Rowing vs Head of the Occoquan All Day
Sailing vs War Memorial All Day
Sunday, Nov 2
Sport Opponent Time Coverage
Field Hockey Towson 1:00 PM GameTracker Watch
Sailing vs War Memorial All Day
Friday, Nov 7
Sport Opponent Time Coverage
Men's Soccer at Villanova 2:00 PM GameTracker Watch
Swimming & Diving at BIG EAST QUAD MEET (Rutgers, Villanova & Seton Hall) 4:00 PM
Women's Volleyball at Butler 7:00 PM
Men's Crew at Rutgers Classic (HW/LW) All Day
Sailing vs ICSA Men's and Women's Singlehanded National Championships All Day
Saturday, Nov 8
Sport Opponent Time Coverage
Swimming & Diving at BIG EAST QUAD MEET (Rutgers, Villanova & Seton Hall) 11:00 AM
Women's Volleyball at Xavier 4:00 PM GameTracker
Sailing vs ICSA Men's and Women's Singlehanded National Championships All Day
Sunday, Nov 9
Sport Opponent Time Coverage
Sailing vs ICSA Men's and Women's Singlehanded National Championships All Day
Tuesday, Nov 11
Sport Opponent Time Coverage
Men's Soccer vs Quarterfinals TBA BIG EAST Digital Network GameTracker
Friday, Nov 14
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball Maryland Eastern Shore 7:00 PM GameTracker Watch
Men's Soccer vs Semifinals TBA BIG EAST Digital Network
Women's Volleyball at St. John's 7:00 PM GameTracker
Men's Cross Country; Track & Field vs NCAA Mid-Atlantic Regional All Day
Women's Cross Country; Track & Field vs NCAA Mid-Atlantic Regional All Day
Saturday, Nov 15
Sport Opponent Time Coverage
Football at Fordham 1:00 PM Listen
Men's Basketball St. Francis Brooklyn 12:00 PM Fox Sports Network
Women's Volleyball at Providence 5:00 PM GameTracker
Sailing vs Coed Atlantic Championships All Day
Sailing vs Women's Atlantic Coast Championship All Day
Sunday, Nov 16
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball at Richmond 2:00 PM
Men's Soccer vs Championship TBA FOX Sports 2
Sailing vs Coed Atlantic Championships All Day
Sailing vs Women's Atlantic Coast Championship All Day
Tuesday, Nov 18
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball Texas A&M-Corpus Christi 7:00 PM Fox Sports 2
Wednesday, Nov 19
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball Loyola Maryland 8:00 PM GameTracker Watch
Friday, Nov 21
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball vs Temple 8:30 PM
Women's Volleyball Seton Hall 8:00 PM GameTracker Watch
Sailing vs ICSA Match Racing National Championships All Day
Swimming & Diving at Bucknell Invitational All Day
Saturday, Nov 22
Sport Opponent Time Coverage
Football Holy Cross 12:00 PM GameTracker Watch
Men's Basketball Robert Morris 12:00 PM Fox Sports 2
Women's Basketball vs Alabama 6:30 PM
Men's Cross Country; Track & Field vs NCAA Championships All Day
Sailing vs ICSA Match Racing National Championships All Day
Men's Cross Country; Track & Field vs IC4A Championships All Day
Swimming & Diving at Bucknell Invitational All Day
Women's Cross Country; Track & Field vs NCAA Championships All Day
Sunday, Nov 23
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball at Kansas 2:00 PM
Women's Volleyball Villanova 2:00 PM GameTracker Watch
Sailing vs ICSA Match Racing National Championships All Day
Swimming & Diving at Bucknell Invitational All Day
Wednesday, Nov 26
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball vs Florida 9:30 PM AXS TV
Thursday, Nov 27
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball vs TBD TBA AXS TV
Friday, Nov 28
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball vs TBD TBA AXS TV
Women's Basketball Florida 7:00 PM GameTracker Watch
Women's Volleyball vs Semifinals TBA
Saturday, Nov 29
Sport Opponent Time Coverage
Women's Volleyball vs Finals TBA
Sunday, Nov 30
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball vs Holy Cross 3:00 PM
Wednesday, Dec 3
Sport Opponent Time Coverage
Women's Cross Country; Track & Field at National Invitational All Day
Saturday, Dec 6
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball at Princeton 2:00 PM
Swimming & Diving Howard 1:00 PM
Men's Cross Country; Track & Field at Navy Invitational All Day
Sunday, Dec 7
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball Towson TBA Fox Sports 1
Tuesday, Dec 9
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball at George Washington 7:00 PM CSN+
Wednesday, Dec 10
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball Kansas 7:00 PM Fox Sports 1
Saturday, Dec 13
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball Radford 12:00 PM Fox Sports 1
Women's Basketball Memphis 12:00 PM BEDN GameTracker
Saturday, Dec 20
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball Charlotte 12:00 PM Fox Sports Network
Monday, Dec 22
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball St. Bonaventure 2:00 PM GameTracker Watch
Saturday, Dec 27
Sport Opponent Time Coverage
Men's Basketball vs Indiana 12:00 PM ESPN2
Tuesday, Dec 30
Sport Opponent Time Coverage
Women's Basketball at Creighton 8:00 PM
Online Stores & Tickets
HOYAS
Official Store
Vivid Seats
Gameday Live

Follow us! @GeorgetownHoyas