Men's Tennis
D.C. Metro Championships



DC Metro Schedule - 1st Singles Match

Friday  2:30pm at Georgetown
A-Lohser(GU) d. Kouznetosov(UMBC) 7-6(4),4-6,6-3
A-Sklavounos(GU) d Bondar(UMBC) 6-2,4-6,7-5
A- Kinzie Wright(GW) d Crichlow(GU) 1-6,6-3,6-2
B-Belelieu(GU) d Kenshalo(UMd) 7-6(2),6-3
B-Benjamin(GU) d Granito(UMBC) 6-3,6-3
B-Brupbacher(GU) d Gilliland(GMU) 6-0,6-0
B-Melen(GW) d Polifka(CUA) 0-6,6-2,6-4
A-Kevin Wright(GW) d Nguyen(UMd) 0-6,6-2,6-3

Friday  4:20pm at Georgetown
B-Hedge(CUA) d Balgac(MSM) 6-3,6-4
B-Cady(GW) d Jackson(HU) 6-1,6-0
B-Selzer(TU) d Kucera(MSM) 6-1,6-0
B-Carducci(UMBC) d Yans(GW) 6-3,6-3
B-Balshi(CUA) d Shore(TU) 6-4,6-4
B-Salah-Eddine(HU) d Chou(UMd) 7-6(7),2-6,6-1
B-Cetateneau(UMBC) d Ahmed(HU) 6-4,6-1
A-Misra(UMBC) d Pagon(HU) 4-6,6-3,6-4
A-Nudo(UMBC) d Cravedi(GU) 1-6,6-3,6-1

Friday 6:00pm at Georgetown
C-Kiefer(TU) d Miller(CUA) 6-2,6-1
C-Rose(CUA) d Smeltzer(MSM) 6-1,6-0
C-Baraldi(UMBC) d Zuerner(GW) 6-3,6-3
C-McCrossin(CUA) d McGarrity(MSM) 6-1,6-0

Friday 2:30pm at American
A-Hamori(AU) d Siberio(MSM) default
A-Bailey(AU) d Dudley(HU) 7-5,6-2
A-Moon(AU) d Stephens(HU) 7-6(3),6-1
A-Garg(AU) d Bruno(MSM) default
B-Taralle(AU) d Davis(TU) 6-1,6-4
B-Kulscar(AU) d Ferguson(UMBC) 6-2,6-2
B-Warner(GW) d Loncar(AU) 6-1,6-2

Friday 4:20pm at American
B-Fliegelman(AU) d Taylor(HU) 6-0,6-3
A-C.Rowland(TU) d Hall-Bryant(HU) 6-4,6-2
A-B.Rowland(TU) d Vickstrom(GW) 6-2,6-2
A-Wenzel(Mwash) d Rivera(GMU) 7-5,6-2
A-Hane(GW) d Smith(MWash) 6-1,6-1
A-Schaefer(GMU) d Hamilton(TU) 5-7,6-0,6-2
A-Chiu(UMd) d Ragase(TU) 6-2,6-7(5),6-4

Saturday at American
8:45am
Procacci(AU) d Cetateneau 6-4,6-3
A- Kouznetsov d Hall-Bryant 6-1,6-2
A- Bondar d Smith 3-6,7-6,7-6
A- Crichlow-GU v Ragase 6-3,6-2
B- Kenshalo d Balgac
B- Granito d Jackson
B- Gilliland d Kucera 6-1,6-0

10:00am
B- Polifka d Davis 6-4,6-0
A- Nguyen d Siberio 6-1,6-3
A- Dudley d Rivera 6-1,6-1
A- Hamilton d Ahmed 6-0,6-1
A- Pagon d Bruno 6-3,6-1
B- Ferguson v Chou 6-4,6-4
B- Shore d Loncar 6-2,7-5

11:15am
A- Cravedi-GU d Vickstrom 6-3,6-3
B- Yans d Taylor 6-0,6-3
C- Miller d Smeltzer 6-3,6-4
C- Zuerner d McGarrity 6-0,6-0

2:00pm
B Flight Main Draw Doubles - Rd of 16
Hamori/Proccaci(AU) d. Rose/McCrossin(CUA) 8-1 
Yans/Wright(GW) v Salah-Eddine/Jackson(HU) 8-3
Davis/Shore(TU) d Polifka/Bautista(CUA) 8-5
Bondar/Ferguson(UMBC) d McGarrity/Smeltzer(MSM) 8-1
Kiefer/Selzer(TU) d Balshi/Miller(CUA) 8-1
Cady/Warner(GWU) d Ahmed/Taylor(HU) 8-1
Kouznetsov/Baraldi(UMBC) d Balgac/Kucera(MSM)
Kenshalo/Nguyen(UMd) d Siberio/Bruno(MSM) 8-5
3:00pm
B Flight Doubles - Quarterfinal Main and Consolation
Hamori/Proccaci d Yans/Wright 8-6
Bondar/Ferguson d Davis/Shore 8-4
Cady/Warner d Kiefer/Selzer 8-5
Kouznetsov/Ferguson d Nguyen/Kenshalo 8-3
Salah-Eddine/Jackson d Rose/McCrossin
Ahmed/Taylor d Balshi/Miller 8-3
Siberio/Bruno d McGarrity/Smeltzer 8-2

Saturday at Georgetown
8:45am
A- Lohser-GU d C.Rowland 6-0,6-3
A- Sklavounos-GU d Hane 6-3,6-4
A- Chiu d Ki.Wright 7-6(4),6-3
B- Belelieu-GU d Hedge 6-1,6-0
B- Benjamin-GU d Cady 6-4,6-1
B- Brupbacher-GU d Selzer 6-2,6-1
B- Taralle d Melen 6-3,6-1
A- Hamori d Ke.Wright 6-3,4-6,6-0

10:15am
A- Bailey d Wenzel 6-2,6-0
A- Moon d Schaefer 6-2,6-4
A- Misra d Garg 5-7,6-1,6-1
B- Kulscar d Salah-Eddine 6-0,6-0
B- Warner d Balshi 7-5,2-6,6-1
A- Nudo d B.Rowland 6-2,6-3
B- Fliegelman d Carducci 6-3,6-4
C- Kiefer d Rose 
C-Baraldi d McCrossin 6-0,6-1

2:00pm
A Flight Main Draw Doubles - Rd of 16
Kulscar-Garg(AU) d Granito/Cetatenearu(UMBC) 8-4
Sklavounos/Belelieu-GU d Stephens/Hall-Bryant(HU) 8-5
Vickstrom-Melen(GW) d B.Rowland/Ragase(TU) 9-7
Chiu/Chou(UMd) d Wenzel/Smith(Mwash) 8-6
Dudley/Pagon(HU) d Benjamin/Lohser-GU 8-5
Bailey/Fliegelman(AU) d Kane/Wright(GW) 8-4
Schaefer/Gilliland(GMU) d C.Rowland/Hamilton(TU)
Misra/Nudo(UMBC) d Brupbacher/Crichlow-GU 8-2

3:00pm
A Flight Doubles - Quarterfinal Main and Consolation
Kulscar/Garg d Sklavounos/Belelieu-GU 8-2
Chiu/Chou d Vickstrom/Melen 8-6
Dudley/Pagon d Bailey/Fliegelman 8-5
Misra/Nudo d Schaefer/Gilliland 8-4
Stephens/Hall-Bryant d Granito/Cetateneau 8-2
Rowland/Ragase d Wenzel/Smith 8-3
Hane/Wright d Benjamin/Lohser-GU 8-4
Brupbacher/Crichlow-GU d Rowland/Hamilton 8-6


SUNDAY
9:00am
Quarterfinal Singles - Main Draw
A- Hamori d Lohser-GU 6-4,6-3
A- Nudo d Bailey default
A- Moon d Sklavounos-GU 6-2,4-6,6-4
A- Misra d Chiu 2-6,6-3,7-6(3)
B- Belelieu-GU d Procacci default
B- Taralle d Benjamin_GU 7-5,6-4
B- Fliegelman d Brupbacher-GU 6-2,6-1
B- Kulscar d Warner 6-2,6-0

Quartefinal Singles  Consolation
A- Kouznetsov d Nguyen 6-2,3-0 ret.
A- Dudley d Cravedi-GU 6-2,6-2
A- Bondar d Hamilton default
A- Crichlow-GU d Pagon 6-1,6-2
B- Kenshalo d Ahmed 7-5,6-1
B- Yans d Gilliland default
B- Ferguson d Shore default

12:00pm
Semifinal Singles - Main Draw
A- Hamori d Nudo 6-1,6-3
A- Moon d Misra 6-4,6-4
B- Taralle d Belelieu-GU 6-3,6-3
B- Fliegelman d Kulscar 6-3,6-1

Semifinal Singles  Consolation
A-Dudley d Kouznetsov 6-4,6-1
A- Crichlow-GU d Bondar 6-1,6-1
B- Kenshalo advances double default
C- Yans d Ferguson 6-4,6-3

1:30pm
B Singles Consolation Final
David Yans(GW) d Dan Kenshalo(UMd) 4-6,7-6,6-4

C Singles Main Draw  Champion
Luis Baraldi(UMBC)

C Singles Consolation Draw  Champion
John Zuerner(GWU)

2:00pm
Semifinal Doubles - Main Draw
A- Kulscar/Garg d Chiu/Chou 
A- Misra/Nudo d Dudley/Pagon 8-5
B- Bondar/Ferguson d Hamori/Procacci default
C- Kouznetsov/Baraldi d Cady/Warner 8-4
Semifinal Doubles - Consolation
A- Stephens/Hall-Bryant d Rowland/Ragase default
A- Hane/Vickstom d Brupbacher/Crichlow-GU 8-5
B- Salah-Eddine/Jackson advance double default
B- Siberio/Bruno d Ahmed/Taylor 8-4
3:00pm
Doubles Championship Main Draw
A- Kulscar/Garg(AU) d Misra/Nudo(UMBC) 8-2
B- Bondar/Ferguson(UMBC) v Kouznetsov/Baraldi
Doubles Final  Consolation
A- Hane/Vickstom(GWU) d Stephens/Hall-Bryant(HU) 8-5
C- Siberio/Bruno(MSM) d Salah-Eddine/Jackson 8-4

 

 

Tickets Facebook Twitter Google + Instagram YouTube Star Shop