Recap

Licensed to Ultimate Sports - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 12/6/2013 09:37 PM
            2013 Navy Invitational Track and Field Meet - 12/6/2013            
                           Wesley Brown Field House                            
                        US Naval Academy, Annapolis, MD                        
                                    Results                                    
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Sartor-Francis, Jordan       Navy                    6.94       6.89Q  2 
  2 Cowie-Clarke, Haysean        Coppin State            6.87       6.95Q  3 
  3 Griggs, Ricardo              Morgan State            6.92       7.05Q  1 
  4 Thompson, Nigel              Morgan State            6.91       6.90q  2 
  5 Smith, Tyler                 Georgetown              6.90       7.00q  2 
  6 Dorsey, Jeremy               Coppin State            6.82       7.01q  3 
  7 Washington, Devante          Georgetown              6.80       7.02q  2 
  8 Mansaray, Alpha              Delaware Sta            6.89       7.06q  3 
  9 Monroe, Asaad                Lincoln (Pa.            7.01       7.08   1 
 10 Andre, Mike                  Georgetown              6.95       7.09   2 
 11 Stewart, Rohan               Coppin State            6.95       7.10   1 
 12 Rosemier-Gussio, Coby        Mount St. Ma            6.90       7.12   2 
 13 Crenshaw, Joseph             Delaware Sta            6.98       7.12   1 
 14 Green, Shane                 Coppin State            6.89       7.17   3 
 15 Okeke, David                 Delaware Sta            7.01       7.21   3 
 16 Black, Zachary               Delaware Sta            7.09       7.21   3 
 17 Troche, Christopher          Navy                    7.10       7.24   2 
 18 McCollum, Kelson             Navy                    7.05       7.33   2 
 19 Armstrong, Kenneth           Georgetown              7.00       7.36   1 
 20 Wall, Justin                 Morgan State            7.20       7.48   1 
 21 Covington, Anthony           Navy                    7.12       7.52   3 
 22 Crawford, Jr., Arlton        Morgan State            7.19       7.55   1 
 
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Sartor-Francis, Jordan       Navy                    6.89       6.89  
  2 Griggs, Ricardo              Morgan State            7.05       6.90  
  3 Cowie-Clarke, Haysean        Coppin State            6.95       6.93  
  4 Thompson, Nigel              Morgan State            6.90       6.97  
  5 Smith, Tyler                 Georgetown              7.00       6.98  
  6 Washington, Devante          Georgetown              7.02       7.10  
  7 Dorsey, Jeremy               Coppin State            7.01       7.13  
 -- Mansaray, Alpha              Delaware Sta            7.06         FS  
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sartor-Francis, Jordan       Navy                   21.80      21.72   5 
  2 Washington, Devante          Georgetown             21.75      21.87   5 
  3 Bowe, Stephen                Delaware Sta           21.56      22.11   5 
  4 Stewart, Rohan               Coppin State           21.56      22.24   5 
  5 Smith, Tyler                 Georgetown             22.25      22.36   3 
  6 Hairston, Brandon            Morgan State           22.43      22.43   3 
  7 Cowie-Clarke, Haysean        Coppin State           22.30      22.69   3 
  8 Reid, Rolando                Morgan State           22.21      22.73   4 
  9 Kameen, John                 Navy                   22.50      22.82   3 
 10 Brown, Mike                  Lincoln (Pa.           22.80      22.87   2 
 11 Reid, Simon                  Delaware Sta           22.20      22.90   4 
 12 Armstrong, Kenneth           Georgetown             22.25      23.02   3 
 13 Mack, Kenyatte               Lincoln (Pa.           23.00      23.09   2 
 14 Troche, Christopher          Navy                   22.90      23.25   2 
 15 D'Ambrosio, Richard          Georgetown             22.77      23.62   3 
 16 Simba, imhotep               Coppin State           22.99      23.64   2 
 17 White Jr., Malcolm           Navy                   22.90      23.69   2 
 18 Charles, Kemoi               Lincoln (Pa.           23.50      23.69   1 
 19 Bowser, Desmond              Lincoln (Pa.           23.63      23.89   1 
 20 Losee, Isaac                 Navy                   23.00      24.06   2 
 21 Lesieur, Zachary             Mount St. Ma           23.90      25.15   1 
 -- Crenshaw, Joseph             Delaware Sta           22.20        DNF   4 
 -- Mansaray, Alpha              Delaware Sta           22.02        DNF   4 
 -- Griggs, Ricardo              Morgan State           21.89        DNF   5 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Batiste, Austin              Navy                   47.57      48.02   5 
  2 Bowe, Stephen                Delaware Sta           46.67      49.10   5 
  3 Green, Miles                 Lincoln (Pa.           48.63      49.15   5 
  4 Daniel, Rosen                Coppin State           47.89      49.16   5 
  5 Harris, Glendrevious         Navy                   49.98      49.64   2 
  6 Mansaray, Alpha              Delaware Sta           50.90      49.68   2 
  7 Taylor, Donell               Coppin State           48.65      49.70   4 
  8 Cadiente, Jeremy             Navy                   48.89      49.71   4 
  9 Roberson, Joel               Morgan State           49.57      49.73   3 
 10 Andre, Mike                  Georgetown             48.05      49.75   5 
 11 Bogaard, Brett               Navy                   48.74      50.01   4 
 12 Gainey, Nathan               Navy                   49.60      50.08   3 
 13 Johnson, Evan                Morgan State           48.65      50.35   5 
 14 Akinbinu, Olumide            Morgan State           49.79      50.44   3 
 15 Poole, Joshua                Mount St. Ma           49.90      50.53   3 
 16 Abram, Ahmad                 Morgan State           49.67      50.93   3 
 17 Minahan, Mike                Georgetown             50.05      51.13   2 
 18 Gordon, Nate                 Georgetown             48.75      51.67   4 
 19 Brown, Mike                  Lincoln (Pa.           50.00      52.02   2 
 20 Anderson, Daniel             Georgetown             48.75      52.04   4 
 21 Redhi, Brandan               Mount St. Ma           51.50      52.67   1 
 22 Jones, Eddie                 Lincoln (Pa.           49.20      52.94   3 
 23 Houdek, Brian                Mount St. Ma           52.00      52.97   1 
 24 Harris, Kevin                Mount St. Ma           51.00      53.14   1 
 25 Brown, Edward                Coppin State           51.00      55.91   2 
 26 Okeke, David                 Delaware Sta           53.56      58.69   1 
 
Men 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bile, Ahmed                  Georgetown           1:49.80    1:51.21   3 
  2 Kingsland, Joshua            Navy                 1:50.10    1:52.37   3 
  3 Zingsheim, Zach              Georgetown           1:52.50    1:53.54   3 
  4 Wilson, Kody                 Mount St. Ma         1:52.00    1:53.87   3 
  5 Ogle, Andrew                 Georgetown           1:52.50    1:54.06   3 
  6 Swersky, Roberto             Navy                 1:55.00    1:54.18   3 
  7 Holder, Ryun                 Georgetown           1:51.50    1:56.72   3 
  8 Coker, Alaric                Coppin State         1:54.00    1:57.09   3 
  9 Haynes, Nathaniel            Navy                 1:57.00    1:57.37   2 
 10 Eltringham, Christopher      Mount St. Ma         1:55.90    1:57.57   2 
 11 Davis, Delroy                Coppin State         1:56.54    1:57.82   2 
 12 Dunn, Max                    Navy                 1:56.78    1:57.93   2 
 13 Hardy, Haneef                Morgan State         1:55.00    1:58.61   3 
 14 Edwards, Kyle                Lincoln (Pa.         1:57.00    1:58.92   2 
 15 Ihionu, Amajoyi              Coppin State         1:57.15    2:00.19   2 
 16 Johnson, Onyx                Morgan State         1:54.60    2:00.47   3 
 17 Bradford, Maleek             Delaware Sta         2:00.34    2:01.61   2 
 18 Taylor, Keith                Lincoln (Pa.         2:00.00    2:03.01   2 
 19 Tucker, Nathaniel            Delaware Sta         2:00.20    2:04.40   2 
 20 Folarin, Ibukun              Delaware Sta         2:00.35    2:04.99   1 
 21 Smith, Nicolas               Morgan State         2:01.12    2:05.74   1 
 22 Testa, Joshua                Mount St. Ma         2:01.00    2:10.06   1 
 23 Brown, Erick                 Morgan State         2:01.12    2:10.40   1 
 24 Jones, Dashon                Lincoln (Pa.                    2:23.89   1 
 
Men 1500 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reher, Michael               Georgetown           3:49.50    3:52.89   2 
  2 Bartelsmeyer, Amos           Georgetown           3:50.05    3:53.73   2 
  3 Sorensen, Dylan              Georgetown           3:49.50    3:53.93   2 
  4 Ledder, Billy                Georgetown           3:49.70    3:59.29   2 
  5 McCombs, David               American             4:05.00    4:03.41   1 
  6 Palermo, Nicholas            Navy                 3:54.00    4:03.59   2 
  7 Batarags, Matiss             American             4:05.00    4:07.05   2 
  8 Pershall, Samuel             Navy                 3:55.00    4:07.41   2 
  9 Tucker, Lenier               Morgan State         4:10.12    4:11.30   1 
 10 Lutz, Ian                    American             4:00.00    4:11.56   2 
 11 Oliver, Terrell              Delaware Sta         4:05.23    4:11.85   1 
 12 Garduno, Marc                Delaware Sta         4:15.34    4:13.71   1 
 13 Albright, Jesse              Mount St. Ma         4:20.00    4:21.10   1 
 14 James, Michael               Coppin State         4:08.17    4:24.60   1 
 15 Bailey, Wilson               Lincoln (Pa.         4:35.54    4:40.22   1 
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gil, Ryan                    Georgetown           8:20.00    8:15.23  
  2 Lederhouse, Michael          Georgetown           8:20.00    8:19.24  
  3 Kennedy, Weston              Navy                 8:20.00    8:26.99  
  4 Regan, Nicholas              American             8:30.00    8:27.40  
  5 Manahan, Ryan                Georgetown           8:20.05    8:32.69  
  6 Bullen, Harry                Navy                 8:22.00    8:35.19  
  7 Moore, Thomas                Navy                 8:27.00    8:35.36  
  8 Martin, Shay                 Navy                 8:28.00    8:36.30  
  9 Ellis, Joshua                American             8:40.00    8:36.44  
 10 Skomal, Bernard              American             9:00.00    9:07.61  
 11 Holcomb, Shane               Mount St. Ma         8:55.00    9:10.61  
 12 Jewell, Christopher          Mount St. Ma         9:09.00    9:13.05  
 13 Tonero, Kieran               Mount St. Ma         9:25.00    9:34.38  
 14 Albright, Jesse              Mount St. Ma         9:30.00    9:42.84  
 15 Ghelli, Federico             Lincoln (Pa.         9:10.00   10:07.16  
 -- Peavey, Bobby                Georgetown           8:20.00        DNF  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sheryak, Connor              Georgetown          14:55.00   14:42.83  
  2 Davis, Kyle                  Navy                14:30.00   14:47.06  
  3 Kelley, Ryan                 Navy                14:35.00   15:02.75  
  4 Delaney, Thomas              Navy                14:55.00   15:18.02  
  5 Rowe, Nick                   Georgetown          14:55.00   15:34.96  
 -- Triplett, Jeramy             Navy                14:48.48        DNF  
 -- Howard, Matthew              Georgetown          14:55.00        DNF  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dorsey, Jeremy               Coppin State            7.99       8.23Q  2 
  2 Woods, Julian                Mount St. Ma            8.45       8.37Q  1 
  3 Wulff-Cochrane, Charles      Delaware Sta            8.17       8.46q  2 
  4 White Jr., Malcolm           Navy                    8.39       8.52q  2 
  5 Losee, Isaac                 Navy                    8.28       8.53q  1 
  6 Bryant, John                 Navy                    8.50       8.81q  2 
  7 Lesieur, Zachary             Mount St. Ma            9.10       8.92q  2 
  8 Wall, Justin                 Morgan State            8.34       8.99q  2 
  9 Cummings, Michael            Delaware Sta            8.89       9.07   1 
 10 Charles, Kemoi               Lincoln (Pa.            8.60       9.11   2 
 11 Houdek, Brian                Mount St. Ma            9.30       9.19   1 
 12 Jones, Dashon                Lincoln (Pa.            8.70      10.07   1 
 13 Holian, Jesse                Navy                    9.00      12.39   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Woods, Julian                Mount St. Ma            8.37       8.27  
  2 Losee, Isaac                 Navy                    8.53       8.39  
  3 Wulff-Cochrane, Charles      Delaware Sta            8.46       8.41  
  4 White Jr., Malcolm           Navy                    8.52       8.53  
  5 Wall, Justin                 Morgan State            8.99       8.81  
  6 Bryant, John                 Navy                    8.81       8.82  
  7 Lesieur, Zachary             Mount St. Ma            8.92       8.96  
 -- Dorsey, Jeremy               Coppin State            8.23         DQ   False Start
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Navy  'B'                                         3:24.00    3:15.49   3 
     1) Cadiente, Jeremy                2) Bogaard, Brett                 
     3) Batiste, Austin                 4) Kingsland, Joshua              
  2 Coppin State  'A'                                 3:11.16    3:15.52   3 
     1) Chase, Kester                   2) Stewart, Rohan                 
     3) Taylor, Donell                  4) Daniel, Rosen                  
  3 Navy  'A'                                         3:14.28    3:18.08   2 
     1) Gainey, Nathan                  2) Deterding, Nicholas            
     3) Harris, Glendrevious            4) Swersky, Roberto               
  4 Georgetown  'A'                                   3:16.25    3:18.96   3 
     1) Andre, Mike                     2) Gordon, Nate                   
     3) Washington, Devante             4) Bile, Ahmed                    
  5 Mount St. Mary's  'A'                             3:22.64    3:19.46   2 
     1) Woods, Julian                   2) Poole, Joshua                  
     3) Wilson, Kody                    4) Rosemier-Gussio, Coby          
  6 Morgan State  'A'                                 3:18.54    3:21.61   3 
     1) Abram, Ahmad                    2) Hairston, Brandon              
     3) Akinbinu, Olumide               4) Reid, Rolando                  
  7 Lincoln (Pa.)  'A'                                3:18.00    3:25.85   3 
     1) Monroe, Asaad                   2) Edwards, Kyle                  
     3) Green, Miles                    4) Brown, Mike                    
  8 Georgetown  'B'                                   3:20.50    3:25.96   2 
     1) D'Ambrosio, Richard             2) Holder, Ryun                   
     3) Smith, Tyler                    4) Zingsheim, Zach                
  9 Delaware State  'A'                               3:20.12    3:26.89   3 
     1) Wulff-Cochrane, Charles         2) Mansaray, Alpha                
     3) Oliver, Terrell                 4) Crenshaw, Joseph               
 10 Lincoln (Pa.)  'B'                                3:28.00    3:29.78   1 
     1) Bowser, Desmond                 2) Charles, Kemoi                 
     3) Mack, Kenyatte                  4) Taylor, Keith                  
 11 Mount St. Mary's  'B'                             3:28.50    3:33.82   1 
     1) Redhi, Brandan                  2) Harris, Kevin                  
     3) Eltringham, Christopher         4) Houdek, Brian                  
 12 Coppin State  'B'                                 3:16.12    3:34.50   2 
     1) Dorsey, Jeremy                  2) Charles, Anster                
     3) Brown, Edward                   4) Simba, imhotep                 
 13 Delaware State  'B'                               3:24.56    3:41.21   1 
     1) Black, Zachary                  2) Folarin, Ibukun                
     3) Tucker, Nathaniel               4) Cummings, Michael              
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Georgetown  'A'                                   7:40.00    7:58.90  
     1) Reher, Michael                  2) Ogle, Andrew                   
     3) Zingsheim, Zach                 4) Sorensen, Dylan                
  2 American  'A'                                     8:10.00    8:08.65  
     1) Rowe, Peter                     2) Pope, John                     
     3) Lutz, Ian                       4) May, Liam                      
  3 Coppin State  'A'                                 7:40.14    8:29.74  
     1) Davis, Delroy                   2) Ihionu, Amajoyi                
     3) James, Michael                  4) McCoy, Michael                 
 
Men Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Navy  'A'                                         9:51.21   10:23.32  
     1) Genco, Ethan                    2) Rice, John                     
     3) Hinton, Kai                     4) Richardson, Alexander          
  2 Morgan State  'A'                                10:29.30   10:44.30  
     1) Johnson, Onyx                   2) Brown, Erick                   
     3) Hardy, Haneef                   4) Tucker, Lenier                 
 
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Granderson, Jeremy           Navy                   2.04m      2.04m    6-08.25 
  2 Deterding, Nicholas          Navy                   1.99m      1.99m    6-06.25 
  3 Cummings, Michael            Delaware Sta           1.93m      1.89m    6-02.25 
  4 Parker, Cody                 Navy                   1.89m     J1.89m    6-02.25 
 
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kochert, Ryan                Navy                   4.95m      4.80m   15-09.00 
  2 Deisher, Matthew             Navy                   4.65m     J4.80m   15-09.00 
  3 Maness, Jiles                Navy                   4.95m     J4.80m   15-09.00 
  4 Brunoforte, Michael          Navy                   4.65m      4.50m   14-09.00 
  5 Matelli, Raymond             Navy                   4.65m      4.35m   14-03.25 
  6 Rivard, Michael              Navy                   4.65m     J4.35m   14-03.25 
  7 Cuntrera, Joseph             Mount St. Ma           4.25m      4.20m   13-09.25 
 
Men Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Granderson, Jeremy           Navy                   7.02m      6.81m   22-04.25 
  2 Goldstone, Rico              Navy                   6.96m      6.80m   22-03.75 
  3 Wolfe, Khaalif               Navy                   6.80m      6.73m   22-01.00 
  4 Simon, Christopher           Morgan State           6.90m      6.66m   21-10.25 
  5 McKain, Randon               Navy                   6.79m      6.62m   21-08.75 
  6 D'Ambrosio, Richard          Georgetown             7.10m      6.51m   21-04.25 
  7 Wilson, Jordan               Delaware Sta           6.91m      6.50m   21-04.00 
  8 Rosemier-Gussio, Coby        Mount St. Ma           6.80m      6.49m   21-03.50 
  9 Thompson, Nigel              Morgan State           7.13m      6.43m   21-01.25 
 10 McCollum, Kelson             Navy                   6.60m      6.39m   20-11.75 
 11 Cummings, Michael            Delaware Sta           6.69m      6.35m   20-10.00 
 12 Ikpeama, Ikenna              Delaware Sta           6.69m      6.09m   19-11.75 
 13 Crawford, Jr., Arlton        Morgan State           6.83m      6.04m   19-09.75 
 14 Boyce, Kaifa                 Mount St. Ma           6.48m      5.97m   19-07.00 
 15 Jones, Susumu                Navy                   6.82m      5.72m   18-09.25 
 16 Armstrong, Kenneth           Georgetown             6.90m      5.71m   18-09.00 
 
Men Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Green, Shane                 Coppin State          15.30m     14.57m   47-09.75 
  2 Johnson, Spencer             Coppin State          14.45m     14.47m   47-05.75 
  3 Chase, Kester                Coppin State          14.40m     14.29m   46-10.75 
  4 Wolfe, Khaalif               Navy                  14.18m     13.85m   45-05.25 
  5 Simon, Christopher           Morgan State          13.76m     13.15m   43-01.75 
  6 Wilson, Jordan               Delaware Sta          14.40m     13.01m   42-08.25 
  7 Boyce, Kaifa                 Mount St. Ma          13.00m     12.65m   41-06.00 
 -- Bryant, John                 Navy                  13.00m       FOUL            
 -- McKain, Randon               Navy                  14.29m       FOUL            
 
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duncavage, Zachary           Navy                  16.00m     16.00m   52-06.00 
  2 Buffone, Thomas              Navy                  15.00m     15.78m   51-09.25 
  3 Butler, Jefferson            Morgan State          16.50m     15.51m   50-10.75 
  4 Swanson, Thomas              Navy                  15.00m     15.20m   49-10.50 
  5 Huckabee, Matthew            Lincoln (Pa.          16.67m     14.98m   49-01.75 
  6 Loy, Joseph                  Navy                  15.00m     14.77m   48-05.50 
  7 Rana, Isahq                  Morgan State          15.00m     14.47m   47-05.75 
  8 Davis, Keith                 Morgan State          14.40m     14.07m   46-02.00 
  9 Petett, Derrick              Navy                  14.45m     13.79m   45-03.00 
 10 Belt, Eric                   Mount St. Ma          12.94m     13.08m   42-11.00 
 11 Boyle, Chase                 Mount St. Ma          13.00m     12.78m   41-11.25 
 12 Trammell, Keith              Lincoln (Pa.          14.15m     12.14m   39-10.00 
 13 Rosemier-Gussio, Coby        Mount St. Ma          10.27m     11.43m   37-06.00 
 14 Holian, Jesse                Navy                  11.70m     11.26m   36-11.50 
 15 McCray, Randy                Lincoln (Pa.                     11.07m   36-04.00 
 16 Keene, Javron                Coppin State          14.12m     10.31m   33-10.00 
 
Men Weight Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Duncavage, Zachary           Navy                  18.00m     18.66m   61-02.75 
  2 Stewart, Emmanuel            Morgan State          19.80m     18.12m   59-05.50 
  3 Petett, Derrick              Navy                  17.00m     17.58m   57-08.25 
  4 Buffone, Thomas              Navy                  17.00m     16.33m   53-07.00 
  5 Fortney, Kyle                Navy                  17.00m     15.23m   49-11.75 
  6 Swanson, Thomas              Navy                  15.10m     14.92m   48-11.50 
  7 Butler, Jefferson            Morgan State          16.00m     14.57m   47-09.75 
  8 Belt, Eric                   Mount St. Ma          11.44m     14.56m   47-09.25 
  9 Loy, Joseph                  Navy                  14.29m     14.45m   47-05.00 
 10 Dwyer, Mike                  Mount St. Ma          13.11m     14.07m   46-02.00 
 11 Boyle, Chase                 Mount St. Ma          13.00m     13.78m   45-02.50 
 12 Davis, Keith                 Morgan State          13.90m     13.58m   44-06.75 
 13 Rana, Isahq                  Morgan State          14.00m     10.97m   36-00.00 
 14 Huckabee, Matthew            Lincoln (Pa.                     10.77m   35-04.00 
 15 McCray, Randy                Lincoln (Pa.                      9.03m   29-07.50 
 16 Trammell, Keith              Lincoln (Pa.                      8.06m   26-05.50